Niebezpieczna praca strażaka wymaga nie tylko odpowiedniego przeszkolenia, umiejętności i sprawności fizycznej, by każda akcja przebiegała prawidłowo, ale również właściwych narzędzi. Do indywidualnego sprzętu strażackiego zalicza się toporek. Specyficzna konstrukcja może tworzyć wiele pytań, dlatego w dzisiejszym artykule wyjaśnimy, dlaczego toporek strażacki różni się od zwykłego toporka, używanego w wielu gospodarstwach domowych czy leśniczych, a także wskażemy, jakie czynności podczas akcji gaśniczo-ratowniczych ułatwia strażakom to właśnie narzędzie.
Jak wygląda toporek strażacki?
Toporek strażacki z jednej strony zakończony jest ostrzem siekiery, a z drugiej ostrym grotem lub hakiem. Do produkcji stosuje się stal hartowaną – toporki strażackie wytwarzane z jednego kawałka metodą odkuwania odznaczają się dużą trwałością. Dba się również o to, by rękojeść była wygodna i ergonomiczna, wyposażona w warstwę z gumy antypoślizgowej, która chroni przed wysunięciem się narzędzia z rękawicy. Szczególną uwagę zwraca się także na to, by toporek strażacki był lekki i poręczny, co umożliwi pracę w trudno dostępnych miejscach.
Do czego służy toporek strażacki?
Specyficzna budowa toporka strażackiego umożliwia strażakowi utorowanie drogi w celu dodarcia do poszkodowanych, do wyważenia drzwi, a nawet wykucia przejścia w ścianie działowej budynku. To nieodłączny element wyposażenia strażaka, który pozwala zareagować szybko podczas akcji ratunkowej.
Dodatkowe wyposażenie toporków strażackich
Strażacy wyposażani są zarówno w klasyczne i proste toporki strażacki, które zajmują niewiele miejsca i dzięki temu nie przeszkadzają podczas prowadzenia akcji, jak i w narzędzia o zwiększonej funkcjonalności. Wybrane modele, oprócz ostrza siekiery i haka posiadają także dłuto i przecinak, które umieszczane są w dole rękojeści. Taka cecha umożliwia wyciąganie gwoździ, cięcie metalu czy zamykanie zaworów gazowanych.