fb
1px

Po co strażakowi toporek?

0
Po co strażakowi toporek?

Niebezpieczna praca strażaka wymaga nie tylko odpowiedniego przeszkolenia, umiejętności i sprawności fizycznej, by każda akcja przebiegała prawidłowo, ale również właściwych narzędzi. Do indywidualnego sprzętu strażackiego zalicza się toporek. Specyficzna konstrukcja może tworzyć wiele pytań, dlatego w dzisiejszym artykule wyjaśnimy, dlaczego toporek strażacki różni się od zwykłego toporka, używanego w wielu gospodarstwach domowych czy leśniczych, a także wskażemy, jakie czynności podczas akcji gaśniczo-ratowniczych ułatwia strażakom to właśnie narzędzie.

Jak wygląda toporek strażacki?

Toporek strażacki z jednej strony zakończony jest ostrzem siekiery, a z drugiej ostrym grotem lub hakiem. Do produkcji stosuje się stal hartowaną – toporki strażackie wytwarzane z jednego kawałka metodą odkuwania odznaczają się dużą trwałością. Dba się również o to, by rękojeść była wygodna i ergonomiczna, wyposażona w warstwę z gumy antypoślizgowej, która chroni przed wysunięciem się narzędzia z rękawicy. Szczególną uwagę zwraca się także na to, by toporek strażacki był lekki i poręczny, co umożliwi pracę w trudno dostępnych miejscach.

Do czego służy toporek strażacki?

Specyficzna budowa toporka strażackiego umożliwia strażakowi utorowanie drogi w celu dodarcia do poszkodowanych, do wyważenia drzwi, a nawet wykucia przejścia w ścianie działowej budynku. To nieodłączny element wyposażenia strażaka, który pozwala zareagować szybko podczas akcji ratunkowej.

Dodatkowe wyposażenie toporków strażackich

Strażacy wyposażani są zarówno w klasyczne i proste toporki strażacki, które zajmują niewiele miejsca i dzięki temu nie przeszkadzają podczas prowadzenia akcji, jak i w narzędzia o zwiększonej funkcjonalności. Wybrane modele, oprócz ostrza siekiery i haka posiadają także dłuto i przecinak, które umieszczane są w dole rękojeści. Taka cecha umożliwia wyciąganie gwoździ, cięcie metalu czy zamykanie zaworów gazowanych.

1px Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl