fb
1px

Sposoby niwelacji dymu w miejscach wystąpienia pożaru

0
Sposoby niwelacji dymu w miejscach wystąpienia pożaru

Dym wytwarzający się podczas pożaru nie tylko utrudnia pracę straży pożarnej, ale również jest bardzo niebezpieczny dla wszystkich osób w otoczeniu. W związku z tym strażacy wykorzystują sposoby, aby zniwelować poziom dymu podczas każdej akcji ratowniczo-gaśniczej. Odbywa się to przede wszystkim za pomocą profesjonalnego sprzętu strażackiego, pomagającego powstrzymać rozprzestrzenianie się pożaru.

Sprawdzonymi urządzeniami, które pozwalają szybko zniwelować dym, są przede wszystkim wentylatory i turbowentylatory oddymiające. Są to niewielkie, ale bardzo wydajne wirniki łopatkowe napędzane silnikiem spalinowym. Stosowane są po to, aby zmniejszyć gęstość dymu i obniżyć temperaturę w miejscu wystąpienia pożaru. Dodatkowo zmniejszają zagęszczenie innych gazów szkodliwych i wybuchowych, a także mogą służyć do osuszania miejsca po ugaszeniu. Niektóre modele wentylatorów oddymiających mogą być wyposażone w elementy pozwalające na dodatkowe funkcje, np. wytwarzanie mgły wodnej.

Innym sposobem na zniwelowanie dymu może być użycie kurtyny wodnej. Choć głównie służy ona do stworzenia zasłony wodnej chroniącej przed działaniem ognia, to jednocześnie umożliwia neutralizację gazów i dymu. Co więcej, chroni przed rozprzestrzenianiem się pyłów, które są bardzo szkodliwe dla ludzkiego organizmu.

Czym grozi wdychanie dymu podczas pożaru?

Podczas pożaru niebezpieczny jest nie tylko ogień, ale również dym zawierający setki substancji chemicznych. Wdychanie nawet niewielkiej ilości może powodować:

  • zatrucie toksynami,
  • podrażnienie płuc,
  • napady kaszlu i nudności,
  • podrażnienie oczu, nosa i gardła.

Co więcej, w najgorszej sytuacji może się to skończyć uduszeniem lub utratą przytomności. Bardzo istotnym czynnikiem jest czas – wdychanie dymu może zabić w ciągu kilku minut. W innych przypadkach może dojść do długotrwałego uszkodzenia układu oddechowego i nerwowego. W związku z tym zniwelowanie dymu podczas pożaru jest tak bardzo istotną kwestią. Pozwala nie tylko przyspieszyć działanie akcji ratowniczo-gaśniczej, ale również daje większe szanse na ocalenie osób zagrożonych.

1px Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl