fb
1px

W jaki sprzęt wyposażane są młodzieżowe drużyny pożarnicze?

0
W jaki sprzęt wyposażane są młodzieżowe drużyny pożarnicze?

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza (w skrócie MDP) jest częścią organizacyjną należącą do Ochotniczej Straży Pożarnej, do której mogą wstąpić osoby do 18 roku życia. Choć członkowie MDP są dopiero przygotowywani do zapobiegania pożarom w przyszłości – ich funkcja polega głównie na realizacji zadań pożytecznych dla ochrony przeciwpożarowej, a także organizowaniu działalności kulturalno-oświatowej – to mimo wszystko również powinni być wyposażeni w odpowiedni sprzęt strażacki. Umożliwia to prowadzenie szkoleń na wyższym poziomie, jak również zaszczepia w wolontariuszach większe zaangażowanie, aby być częścią drużyny i dalej zdobywać doświadczenie w straży pożarnej.

Sprzęt dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej obejmuje przede wszystkim odzież strażacką, w tym:

  • ubranie koszarowe,
  • ubranie treningowe,
  • specjalne obuwie i paski,
  • czapki i koszulki z logo MDP,
  • oznaczenia funkcyjne.

Ubiór niewiele różni się od mundurów, które przysługują strażakom z PSP i OSP. Co więcej, wolontariusze dostają również wyposażenie w postaci hełmów strażackich, noszaków do węży, toporków, hydronetek oraz prądownic. Tak profesjonalny sprzęt dla MDP pozwala dostatecznie podnosić wiedzę oraz umiejętności członków w kwestiach ochrony przeciwpożarowej.

Czy sprzęt strażacki dla MDP jest niezbędny?

Choć prawdopodobnie można by było obyć się bez niektórych elementów wyposażenia, to należy mieć na uwadze, że bez tego zaangażowanie wolontariuszy byłoby na znacznie niższym poziomie. Brak motywacji wśród uczestników oraz niepoważne traktowanie roli MDP przez inne jednostki skutkowałyby niechęcią, aby kontynuować zdobywanie doświadczenia na późniejszym etapie w OSP czy PSP. W związku z tym sprzęt strażacki ma bardzo duże znaczenie – nawet dla adeptów sztuki pożarniczej.

Oprócz tego, że jest to czynnik motywacyjny, to jest to przede wszystkim możliwość wypracowania wśród młodzieży prawidłowych zachowań podczas niebezpiecznych sytuacji. Niewątpliwie praktyka ze sprzętem strażackim jest najlepszą lekcją oswojenia wolontariuszy z funkcjonowaniem w straży pożarnej.

1px Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl