fb
1px

Z czego wykonane są hełmy strażackie?

0
Z czego wykonane są hełmy strażackie?

Hełm jest bez wątpienia najlepiej rozpoznawalnym elementem umundurowania strażaka. Obok obuwia, rękawic, ubrań ochronnych czy kombinezonów specjalistycznych hełmy stanowią podstawowe zabezpieczenie funkcjonariusza straży pożarnej. Jak jednak są skonstruowane i z jakich materiałów się je wykonuje?

Materiały wykonania hełmów strażackich

Prawidłowo wykonany hełm strażacki powinien bezwzględnie posiadać szereg elementów zapewniających odpowiednią ochronę jego użytkownikowi. Zaliczają się do nich:

  • system absorbowania energii uderzenia,
  • powłoka,
  • osłony na uszy,
  • osłona przeciwsłoneczna/okulary,
  • system retencji, czyli paski umożliwiające komfortowe dopasowanie hełmu do głowy użytkownika,
  • wykończenie o właściwościach odblaskowych lub fluorescencyjnych.

Jeżeli chodzi o materiał, z którego wykonuje się hełmy strażackie, do niedawna używano do tego celu przede wszystkim skóry – niekiedy wciąż jest ona zresztą wykorzystywana. W takiej sytuacji hełm zbudowany jest z mocnych kawałków skóry połączonych za pomocą trwałych i sztywnych szwów.

Obecnie jednak tego rodzaju modele należą do rzadkości, a nowoczesne hełmy strażackie wykonywane są z mocnych materiałów kompozytowych. Zastosowanie innowacyjnych technologii sprawia, że przy wysokim stopniu ochrony hełmy takie są jednocześnie niezwykle lekkie. Z kolei nowoczesna budowa pozwala na doskonałe dopasowanie hełmu do kształtu głowy oraz zintegrowanie go z latarką, wizjerem, adapterami umożliwiającymi przyłączenie do całości latarek bocznych i masek, a nawet kamerą termowizyjną.

Kompozyty termoplastyczne, które stosuje się do produkcji muszli kasków, to specjalistyczne żywice termoutwardzalne pozwalające na łączenie ze sobą włókien różnych materiałów. W celu zredukowania siły uderzeń wykorzystuje się z kolei termoplastyczny kauczuk, który jest odporny na działanie wysokich temperatur oraz silnych środków chemicznych.

Hełm strażacki wyposażony jest również w szereg zabezpieczeń zwiększających ochronę strażaka podczas akcji. Należy do nich m.in. wspomniany system retencyjny, czyli specjalistyczny zestaw pasków i klamer pozwalających na stabilne zamocowanie hełmu na głowie użytkownika.

1px Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl