fb
1px

Jakie funkcje spełnia ubiór strażaka?

0

Każdy strażak, zarówno należący do Państwowej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej, posiada przywilej posiadania własnego umundurowania. Mundur stanowi zarówno ubranie koszarowe, galowe, jak i bojowe. Możliwość noszenia munduru to nie tylko ogromny zaszczyt, ale również konieczność spełniania określonych zasad.

Rodzaj i specyfika odzieży strażackiej

  • Umundurowanie galowe. Składa się z następujących elementów: marynarki, spodni, charakterystycznego nakrycia głowy — rogatywki, butów wyjściowych, białej koszuli, krawatu, sznura i dystynkcji. Umundurowanie galowe obowiązuje strażaków podczas świąt strażackich, państwowych, kościelnych, a także przy oficjalnym reprezentowaniu straży pożarnej.
  • Umundurowanie koszarowe. Składa się ze spodni i bluzy koszarowej, czapki z daszkiem i logiem, butów na twardej podeszwie, kamizelki i dystynkcji. To odzież strażacka, którą możemy uznać za najwygodniejszy ubiór strażaka. Jest w miarę prosty, w żaden sposób nie ogranicza ruchów strażaka i zapewnia maksimum komfortu. Strażaków ubranych w ubiór koszarowy można spotkać podczas zabezpieczeń różnego rodzaju imprez i świąt, podczas zawodów, szkoleń, pogadanek itp.
  • Umundurowanie bojowe. To najbardziej charakterystyczny dla strażaków ubiór. Strój ten jest obszerny i nie krępuje ruchów strażaków. Chociaż poszczególne elementy garderoby bojowej nie należą do najlżejszej, to jednak zapewniają strażakowi możliwość bezpiecznego i profesjonalnego wykonywania powierzonych mu zadań nawet w trudnych okolicznościach. Na umundurowanie bojowe składa się dwuczęściowe ubranie ochronne, buty ochronne, kominiarka oraz hełm. Strażacy oraz osoby odpowiedzialne za kompletowanie umundurowania dla straży pożarnej powinny szczególnie w przypadku ubioru bojowego zwracać uwagę na to, by poszczególne części garderoby były wykonane z dobrych jakościowo materiałów oraz z dbałością o najmniejsze detale. Wszelkie niedociągnięcia mogą pociągnąć za sobą poważne konsekwencje dla strażaka, szczególnie podczas akcji ratunkowych.

1px Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl