fb
1px

Zasady działania detektorów gazu

0
Zasady działania detektorów gazu

Jeśli w okolicy ulatnia się tlenek węgla, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, to właśnie detektory gazu uchronią nas przed zatruciem, ratując nasze zdrowie i życie. Znajdziemy je w kopalniach, rafineriach oraz w kuchniach, wyposażonych w sprzęt gazowy. Stanowić będą osobiste wyposażenie strażaków oraz górników. Poznaj z nami sekret ich działania.

Z detektorem gaz nam niestraszny

Działanie współczesnych detektorów gazu opiera się na wykorzystaniu przez nie elektrochemicznego sensora, wyprodukowanego z dwutlenku cyny, czyli kasyterytu. Jest on wrażliwy na kontakt z tlenem oraz wodorem, które zawarte są w atmosferze. Jeśli ich stężenie rośnie, zmienia się równocześnie współczynnik przewodnictwa energii elektrycznej. Następnie system automatycznie oblicza ilości gazów w powietrzu. Po osiągnięciu określonego poziomu czujniki detektora uruchamiają alarm świetlny oraz dźwiękowy.

Detektor detektorowi nierówny

Na rynku dostępne są dwa typy detektorów:

  • jednogazowe
  • wielogazowe

Jednogazowe przeznaczone są do użytku osobistego. wykryją obecność tlenku węgla, siarkowodoru i tlenu. Ich zaletą jest lekka waga, poręczność oraz łatwość obsługi nawet w rękawicach, dlatego chętnie używane są przez strażaków. Ponadto wyposażone zostały w wytrzymałe obudowy, które mają za zadanie ochronić detektory przed uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem substancji żrących. Wielogazowe z kolei stosuje się głównie w przemyśle, górnictwie i rafineriach, Wykrywają poziomy tlenu, tlenku węgla, dwutlenku węgla, siarkowodoru, dwutlenku siarki oraz dwutlenku azotu. W wysokiej jakości, sprawdzone detektory gazu najlepiej zaopatrywać się w sklepach ze sprzętem oraz akcesoriami pożarniczymi. Kupujmy tylko te z gwarancją, renomowanych firm, spełniające wyśrubowane kryteria. Od nich przecież zależy bowiem nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Nie warto także kierować się ceną, ani zbytnio oszczędzać na tego typu sprzęcie.

1px Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl