fb
1px

Drabina jako podstawowe akcesorium w działaniach pożarniczych

0
Drabina jako podstawowe akcesorium w działaniach pożarniczych

Sprzęt strażacki nie ogranicza się jedynie do środków gaśniczych czy umundurowania. Równie ważnym akcesorium może być drabina – zwłaszcza gdy akcja ratownicza dotyczy wyższych kondygnacji budynku. Drabiny pożarnicze mogą być wykorzystywane w różnych sytuacjach. Przede wszystkim stosuje się je do budowy stanowisk gaśniczych na wysokości, a także do komunikacji pionowej (zarówno w przypadku wyższych pięter danego obiektu, jak i dołów czy studni). Ponadto mogą być wykorzystywane jako poziome kładki. Drabina w wielu sytuacjach pozwala w dużym stopniu przyspieszyć działanie strażaków, a także umożliwia sprawne wydostanie osób z niebezpieczeństwa.

Rodzaje drabin stosowanych w działaniach ratowniczych

Wyposażenie strażackie powinno się charakteryzować jak najlepszą jakością i niezawodnością. W związku z tym wyróżnić można różne rodzaje drabin, które są najczęściej stosowane w działaniach ratowniczych. Są to przede wszystkim drabiny:

  • nasadkowe – z kilkoma przęsłami, które można łączyć za pomocą specjalnych uchwytów;
  • słupkowe – z zamocowanymi zawiasowo szczeblami, co pozwala na złożenie bocznic ze sobą;
  • wysuwane – składające się zazwyczaj z dwóch lub trzech przęseł, co pozwala na dostęp do wyżej zlokalizowanych miejsc;
  • jednoczęściowe – składające się tylko z jednego przęsła;
  • dachowe – pozwalające na wchodzenie po zewnętrznej stronie dachu;
  • hakowe – wyposażone w haki do zawieszenia.

W zależności od rodzaju i zastosowania (czy będą wykorzystywane jedynie, aby dojść do danego miejsca, czy również do przeprowadzania skomplikowanej akcji ratowniczej), drabiny mogą być wykonane z drewna lub stopów aluminium. Co więcej, od budowy drabiny zależeć będzie maksymalna liczba osób, która może w tym samym czasie się na niej znajdować.

Podczas używania drabin pożarniczych kluczowe jest stosowanie się do wymagań BHP. Przede wszystkim należy przestrzegać przed chwilą wspomnianego limitu osób (oraz maksymalnej wagi), jak również zadbać o prawidłowe i stabilne rozłożenie drabiny. Wymagane jest nie tylko odpowiednie ustawienie, ale także zwrócenie uwagi na otoczenie, np. czy w pobliżu nie ma linii energetycznej i innych zagrażających obiektów.

1px Komentarze do wpisu (0)

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl